Před časem jsme již v testu měli sestřičku této malé sportovní kamerky, která vám zcela jistě může zvěčnit vaše oblíbené (ale i neoblíbené) sportovní činnosti v HD rozlišení. V pokračování testu se podíváme na verzi kamery, která ve svém označení nese písmenko W (jako "wide" = široký).

Stejně jako předchozí verze Eltrinex SportCam HD se jedná se o malou, ale velmi výkonnou kameru, která je určena především ke zaznamenání všemožných sportovních aktivit.

Kamerka s přízviskem W-HD je v podstatě naprosto shodná s předchozím testovaným modelem. Čtenářům, kteří si přečetli předchozí recenzi  nyní doporučíme přeskočit o pár odstavců níže, kde shrneme rozdíly verze Eltrinex SportCam HD a Eltrinex SportCam W-HD.

 

Spolu s kamerou je v krabičce i český a anglický návod, set úchytů, kabel k propojení s počítačem a druhý zadní kryt kamery s izolačními o-kroužky proti vniknutí vody. Tělo kamery (délka 78mm, průměr 22mm) je vyrobeno z odolného pogumovaného plastu. Díky povrchové úpravě se kamera dobře drží a neklouže. Na vrchu kamery najdeme jediné tlačítko. Pod průhledným plastem v přední části kamerky je ukrytá barevná diodu signalizující provoz. Za šroubovací zadní krytkou je umístěn mikrofon, mikro SD karta a mini USB port pro nabíjení interní baterie a propojení s PC.


   

 
Ovládání kamery je velice jednoduché. Prvním stisknutím tlačítka zahájíte záznam. Jeho průběh signalizován zeleno-modrým blikáním diody, která je uvnitř průhledného krytu snímací optiky. Dalším stiskem nahrávání ukončíte. Tento systém je uživatelsky velmi příjemný, avšak má jednu velkou nevýhodu. Tlačítko totiž přesahuje nad povrch těla a tudíž je jako první na ráně kdykoli o něco zavadíte. Při zapnuté kameře sice dioda bliká avšak za slunečného počasí není moc dobře viditelná. Při vypnutí kamery dojde ke zhasnutí diody.

Uchycení kamery je vzhledem k velkému množství úchytů velmi snadné. V balení naleznete čtyři držáky na kameru. Jeden k připevnění na řidítka či jakoukoli tyč v průměru zhruba od 2 do 3,5cm. Další úchyt lze připevnit na suchý zip. K tomu jsou v balení přidány tři lepivé suché zipy, které drží velmi dobře, a elastický pás (délka cca 60cm) taktéž na suchý zip. Dále je k dispozici úchyt například na pásek lyžařských brýlí či cyklistickou helmu. Poslední z držáků je vyroben z gumy a v kombinaci s přibaleným gumovým páskem sním lze nosit kameru pevně a pohodlně na hlavě. Vzhledem k velmi nízké hmotnosti (32,5g !!) o kameře vůbec nevíte a není problém ji připevnit kamkoli.

V krabici naleznete dva zadní kryty. Jeden je perforovaný a umožňuje lepší záznam zvuku a druhý je plný a kameru chrání před vniknutím vody do hloubky do deseti metrů. Kamerka neplave, takže si na ní přeci jen trochu musíte dávat pozor..

Optika zaznamenává narozdíl od předchozí verze v zorném úhlu 135° rychlostí 30fps. Větší zorný úhel je opravdu znát i když obraz je mírně zkreslený. Obraz je v HD kvalitě s rozlišením 1280 na 720 pixelu. Záběr začíná být ostrý 10 cm od objektivu. Kamera velmi dobře zvládá přechody ze světla do tmy a naopak. Při prudkém pohledu do slunce však kameře chvíli trvá než si zpět poradí se správným nastavením. Dokonce i proti slunci pořídíte použitelný záznam. Záznam zvuku je poměrně nekvalitní rušený šumem a řeč je srozumitelná do pěti metrů. Baterka kamery vydrží nahrávat necelé dvě hodiny. Maximální kapacita karty je 32GB. Data se ukládají ve formátu H.264 s koncovkou souboru .mov, takže pro přehrávání potřebujete v počítači mít nainstalovaný kodek Quick Time nebo jeho Lite verzi.

K propojení s PC je přibalen USB kabel, kterým se kamera též nabíjí. Nabíjení může obstarat i 500mA USB nabíječka do sítě. Nabíjení je signalizováno červeným světlem a jeho konec pak světlem zeleným. Do PC nemusíte instalovat žádný software vše je ihned přístupné. Stahování dat se dá urychlit máte-li čtečku na mikro SD karty. Jinak si chvíli počkáte vhledem k velikosti (kvalitě) nahraných dat.

 

Porovnání s předchozím modelem
Až na širší úhel záběru kamery se jedná v podstatě o stejný typ zařízení. U modely W-HD je trochu jinak vyřešena signalizace zapnutí kamery a nutno říci, že mnohem lépe oproti modelu HD. Nedá se však říci, že by signalizace zapnutí byla dokonalá. Širší úhel záběru sice mírně ovlivňuje kvalitu obrazu (obrázek trochu chytá efekt rybího oka), ale u záběrů z "akce" spíš oceníte to že vidíte více okolí nežli naprostou kvalitu snímků. Vzhledem k ceně, která je asi jen o 100Kč vyšší bychom doporučili všem sáhnout po verzi W-HD. Budete mít totiž větší šanci do obrazu dostat to, co opravdu chcete a záběr kamery vám přijde přirozenější.

 

Závěr
S kamerou jsme natáčeli různé aktivity od cyklistiky přes kanoistiku až jízdu na bobové dráze. Všude zaznamenávala velice pěkně. Určitě by se našli nedostatky, které však u tak laciné elektroniky zkrátka překousnete. Mezi hlavní zápory patří nedomyšlené zapínání kamery a špatný zvukový záznam. Klady však převyšují a to zejména poměrně kvalitní provedení, bohaté a funkční příslušenství a hlavně v dané cenové hladině výborný záznam v HD rozlišení 720p. Cena, která je u tohoto modelu stanovena na 2590Kč, je zajisté konkurenční pro mnohem dražší modely.

A pokud vás kamerka zaujala, tak si jí můžete pořídit On-line
http://www.empei.cz/details.php?zb=217

 

Ukázková videa

 

Bobová dráha

Cyklistika

 

Kanoistika

{jcomments on}